O Vlkolínci

Štál pod kopcom Stráňa

Je postavený tradičnou technikou z opracovanej guľatiny pospájanej zapílením na koncoch. Konštrukcia štálu je postavená na kameňoch, ktoré ho majú oddeľovať od podložia. Sedlová strecha je pokrytá jednou vrstvou dreveného šindľa. Strešné štíty sú prekryté latovaním. V severovýchodnom štíte sa nachádzajú zaklápacie dvierka, nad ktorými je malý vetrací otvor. Štál stále slúži na uskladňovanie sena. Štál je orientovaný severovýchodným smerom.

Miestopis:
– Lokalita, kde sa štál nachádza, patrí do pohoria Veľká Fatra a je súčasťou ochranného pásma Národného parku Veľká Fatra.
– Od centra Vlkolínca je vzdušnou čiarou vzdialený 510 metrov.
– Od centra Vlkolínca sa nachádza východným smerom.
– Nachádza sa na severozápadnom svahu kopca Stráňa.
– Je postavený na okraji lúky pod hájom.
– Vo vzdialenosti asi 130 metrov od štálu prechádza spevnená cesta, po ktorej vedie žlto značený turistický chodník z Bieleho Potoka cez Vlkolínec do Hrabova, modro značená náučná cyklotrasa spájajúca Vlkolínec s Pribylinou a zeleno značená cyklotrasa z Ružomberka cez Vlkolínec do lokality Jazierce.
– Od štálu sú výhľady na Sidorovo, Šiprúň, Borovník, Veľký Choč, Sivý Vrch, Salatín, Pachoľa, Príslop, Baníkov, Smrek, Baranec a Prosečné.
– Štál je viditeľný z okolia Vlkolínca a svojim umiestnením dotvára kolorit okolitej krajiny.

Aktuálny stav:
– Prístup k štálu nie je zabezpečený značeným chodníkom, dá sa k nemu však poľahky dostať po lúke zo spevnenej kráľovskej cesty vedúcej z Vlkolínca popri Krkavej skale do Ružomberka.
– Štál je ukážkovo obkopaný a okolie zbavené náletových drevín.
– Vstup do štálu nie je zabezpečený a aktuálne je v štáli uskladnené seno.

Monitorované: December 2021