Informácie

Pešo žltou značkou z Hrabova

Trasa vedie z Hrabova (dolná stanice kabínkovej lanovky na Malinô Brdo) paralelne s prístupovou cestou, ktorá vedie na Malinô Brdo. Dostaneme sa ňou na Vlkolínske lúky, odkiaľ schádzame do Vlkolínca. Trasa vedie žlto značeným turistickým chodníkom.

Do Hrabova sa môžeme dostať vlastným automobilom, taxíkom, pešo alebo autobusom MHD (MAD Ružomberok).

Od turistického rázcestníka na parkovisku v Hrabove sa vydáme žlto značeným turistickým chodníkom, ktorý nás navedie na správnu cestu.

Asfaltová cesta nás vedie popri chatách na okraj lesa, kde máme možnosť urobiť si zachádzku na vyhliadkové miesto.

Zachádzka na vyhliadku: Pokračovať po ceste na Kalváriu s výhľadom na mesto a odtiaľ sa vrátiť po asfaltovej ceste mierne nahor späť k lesu, kde sa napojíme na značený chodník.

Naša trasa schádza z asfaltovej cesty smerom doprava a chodníkom prechádza pomedzi stromy, priamo hore kopcom.

Chodník nás vyvedie na asfaltovú cestu, na ktorej sa treba vybrať doľava k pár metrov vzdialenému turistickému rázcestníku, ktorý nás navedie do lesa na správny chodníček do lesa.

Ďalšia alternatíva: V prípade záujmu môžeme na výstup použiť aj cestu, ktorou pokračujeme doprava cez les. Cesta nás dovedie späť na turistický chodník v mieste, kde vyjde z lesa. Po ceste sa však pohybujú autá, bicykle, kolobežky a zjazdové káry.

Chodník lesom pokračuje paralelne s modro značeným chodníkom a okrem neho súbežne s nami vedie jednosmerná cyklotrasa „Singletrail: Rozprávkové enduro“, ktorá našťastie vedie v našom smere.

Chodník lesom je kamenistý a miestami porastený koreňmi stromov. Je zarezaný do svahu vrchu Sidorovo a má len mierne stúpanie. Cestou hore si môžeme všimnúť skalné bralá, ktoré chodník obchádza a dokonca ich aj prechádza, keďže niekde je chodník zasekaný aj do skál.

Chodníček nás vyvedie z lesa na asfaltovú cestu. Z nej po pár metroch pri turistickom rázcestníku odbočíme doľava na spevnenú cestu. V tomto mieste nám modrú trasu, ktorá viedla súbežne s nami, nahradí červená a pridá sa k nám modro značená cyklotrasa.

Spevnená cesta nás vedie popri turistickom prístrešku k minifarme pod Sidorovom, kde sa nachádza cyklistický smerovník.

Pri smerovníku odbočíme doľava smerom na lúčne sedlo a zmeníme súbežnú modro značenú cyklotrasu za žltú, ktorá s nami pôjde až do Vlkolínca.

V sedle „Sedlo pod Sidorovom“ sa od nás odpojí červeno značený turistický chodník a na krátkom úseku sa k nám pridá zeleno značený chodník. Pokračujeme mierne nadol po poľnej ceste k turistickému prístrešku a studničke, pri ktorej pokračujeme doprava.

Spevnená cesta od prístrešku pokračuje mierne nadol a po pár metroch sa od nás odpojí zeleno značená turistická trasa a „Singletrail: Rozprávkové enduro“.

Spoločne so žlto značenou cyklotrasou schádzame miestami strmo klesajúcou a šmykľavou kamenistou cestou až do Vlkolínca, kde po prejdení pár desiatok metrov popri miestnej reštaurácii a expozícii v Dome UNESCO natrafíme na centrum osady Vlkolínec s drevenou zvoničkou a turistickým rázcestníkom.

Vstup do vlkolínskych expozícií je možné zakúpiť v pokladni pod Vlkolíncom alebo v expozícii Liptovského múzea v Roľníckom dome a dvore, ktoré sa nachádzajú v spodnej časti Vlkolínca.