O Vlkolínci

Zabíjačka

Zabíjačky bývali vo Vlkolínci začiatkom zimy.

Vtedy už boli prasce dostatočne vykŕmené. Po usmrtení muselo byť prasa očistené v teplej vode. Ľudia kedysi žili ťažko a tak zúžitkovali naozaj všetko. Preto sa ako prvá trhala srsť, z ktorej si gazdovia neskôr vyrobili štetky a štetce na bielenie a maľovanie príbytkov.

Potom sa urobili na zadných nohách otvory pod kolenom a do nich sa vopchalo prehnuté drevo. To nazývali miestni bilnica. Pod bilnicu potom dali drevenú latu a s jej pomocou prasa zavesili na reťaz, ktorá bola priviazaná na tráme pod strechou humna. Hneď nato sa vybrali črevá a žalúdok a od mäsa sa odrezal tuk na slaninu. Črevá a žalúdok sa potom museli veľmi dôkladne vyumývať v potoku poniže dediny, aby vnútornosti zbavili pôvodnej náplne a aby nezapáchali.

Ďalšie vnútornosti ako napríklad pečeň, pľúca či slezina sa varili, aby mohli byť použité ako náplň do jaterníc. Po uvarení ich pomleli a pridali k nim varenú krv, ryžu, cesnak, cibuľu a korenie. No a potom sa už mohli plniť jednotlivé kusy hrubého čreva. Po naplnení každý kúsok na oboch koncoch uzatvorili tenkou drevenou špalkou a jaternice sa mohli variť.

Po uvarení prišiel čas na zabíjačkovú hostinu. Začalo sa pohárikom páleného a potom sa jedli jaternice, opaprikovaný podbradok a obarová polievka.

Po hostine sa odkrajovalo a solilo mäso. To sa spolu so slaninou, rebrami a chrbticou uložilo do dreveného koryta, prikrylo a odložilo. No a potom sa nadrobno krájalo mäso do klobás. Pridala sa cibuľa, cesnak, korenie, soľ a paprika a naplnili sa vyčistené kúsky tenkého čreva.

Hlavu rozsekli na dve polovice, odťal sa rypák, vybral sa mozog a dalo sa to variť na tlačenku. K tomu sa pridal jazyk, trochu z podbradka a z pečene, cesnak, soľ, paprika a korenie. Natlačilo sa to do vyčisteného žalúdka, nechalo sa to stuhnúť a potom sa to mohlo údiť.

Po desiatich dňoch solenia sa mäso a slanina vyniesli a povešali na povalu, lebo sa tam najviac dymilo a tak sa to dobre vyúdilo.

Nakoniec sa pražila masť, ktorú pooberali z vnútorností a z horšej slaniny. Tú uložili do komory v hlinených hrncoch a používala sa pri varení jedál.