O Vlkolínci

Veľká noc

Veľká Noc bola vo Vlkolínci plná tradičných zvykov.

Veľkonočné sviatky patria spolu s Vianocami k najvýznamnejším kresťanským sviatkom. Pripomína nám ukrižovanie a nasledovné vzkriesenie Ježiša Krista. Tieto sviatky nemajú pevne zakotvený dátum, pripadajú na marec alebo na apríl. Slávia sa po prvom splne po jarnej rovnodennosti. Medzi jednotlivými rokmi takto môže vzniknúť aj mesačný rozdiel.

Predposledná nedeľa pred Veľkou nocou sa nazýva Smrtná. Tá pripomína deň, kedy židovská veľrada rozhodla o Ježišovej smrti. Vo Vlkolínci vtedy veriaci pozakrývali všetky kríže fialovým plátnom a veriaci prišli do kostola v tmavom oblečení a ženy mali na hlavách čierne šatky.

Posledná nedeľa pred Veľkou nocou sa zase nazýva Kvetná. Tá nám pripomína slávnostný príchod Ježiša do Jeruzalema. Ľudia ho vtedy vítali palmovými vetvami a kvetmi. Vlkolínske ženy v tento deň zvykli zaniesť do kostola maňušky, ktoré už stihli rozkvitnúť na vŕbach. V kostole sa už spievali pašie.

Tesne pred Veľkou nocou je Zelený štvrtok. Ten nám pripomína Ježišovu poslednú večeru s jeho učeníkmi. V tento deň na obed chlapci rapkali na rapkáčoch a tým pripomínali ľuďom, aby sa nezabudli pomodliť.

Veľký Piatok nám pripomína ukrižovanie a smrť Ježiša na kríži. V tento deň väčšina Vlkolínčanov išla pešo do kostola v Ružomberku. Ženy nezabudli kvetinami vyzdobiť Boží hrob vo vlkolínskom kostolíku a večer pri ňom držali čestnú stráž miestni hasiči oblečení v uniformách.

Na Bielu sobotu pripadá koniec dlhého štyridsaťdňového pôstu. Vo Vlkolínci ho v tento deň na obed ohlasovalo zvonenie v kostole i vo zvonici. V tento deň sa všade upratovalo a zametalo, lebo na Bielu sobotu muselo byť všetko čisté. Večer sa ľudia stretli v kostole, ktorý bol vysvietený sviečkami. Po pobožnosti išli ľudia domov a v každom dome zapálili v okne do ulice sviečku. Potom zapálili sviečku aj na stole, pomodlili sa a potom sa jedlo mäso z pečeného mladého barančeka s plnkou z rožkov a s údenou klobásou.

Veľkonočná nedeľa je najvýznamnejším kresťanským sviatkom a pripomína nám Ježišovo vzkriesenie. V tento deň si každý vo Vlkolínci obliekol tie najslávnostnejšie a najkrajšie šaty, aké mal. Po obede sa dievčatá poschovávali a mládenci sa ich vybrali hľadať. Ak dievča našli, tak ju okúpali.

Na Veľkonočný pondelok išli mládenci znova oblievať dievčatá. Vodou pri tom nešetrili, dievčatám sa zväčša ušlo plné vedro vody z potoka. Po oblievačke ich v každom dome pohostili hriatym a ušla sa im aj nejaká odmena. Menší chlapci chodili „polievať“ s voňavkou.