Informácie

Pešo Uhliskom (Vtáčou cestou) z Bieleho Potoka

Trasa Uhliskom je chodníček, ktorý využívali a stále využívajú najmä Vlkolínčania, pretože je to najkratší chodník do Vlkolínca. Trasa je neznačená.

Zo zastávky MAD (MHD) „Do Uhliska“, ktorá je súčasne aj zastávkou SAD „Ružomberok,Biely Potok,Do Uhliska“, kam sa dopravíme autobusom mestskej hromadnej dopravy alebo prímestským autobusom z Ružomberka, sa vyberieme po asfaltovom chodníčku cez pole k rieke Revúca. Na zastávke sa nachádza náučný panel Vtáčej cesty.

Vpravo od chodníka si môžeme všimnúť malú drevenú hospodársku budovu: štál, slúžiaci na uskladňovanie sena. Takýchto stavieb po ceste uvidíme ešte viacero. Ponad rieku Revúca prejdeme po mostíku pre peších.

Chodník nás dovedie k ceste, kde sa vyberieme doprava.

Po pár metroch odbočíme doľava okolo rodinného domu k ďalšej tabuli Vtáčej cesty, ktorá nás navedie na správny smer.

Pokračujeme popri tabuli doľava, a po pár metroch schádzame z cesty doprava na poľnú cestičku popri rodinnom dome.

Pokračujeme okrajom lúky k stromom, kde zídeme z cestičky tak, že pokračujeme priamo popri potôčiku. Na správnu cestu nás navedie smerovka Vlkolínec.

Neďaleko od smerovky prídeme k mostíku, pomocou ktorého prejdeme cez potôčik na druhú stranu a pokračujeme ďalej smerom proti potoku, kde natrafíme na výrazný chodníček pomedzi kríky.

Chodníček nás vedie hájikom k starému štálu, ktorý má svoje funkčné roky už dávno za sebou.

Postupne nás chodník vyvedie na lúky, kde sa nachádza drevená studnička s vodou. Studnička je častokrát vyschnutá.

Pred sebou vidíme viacero stavieb štálov, ktoré sú už poväčšine v stave na spadnutie, avšak svedčia o tom, že aj v tejto dolinke sa kedysi pripravovalo seno pre zvieratá.

Za štálmi sa chodníček stočí doprava a pomedzi stromy nás vyvedie na lúky pod Vlkolíncom, kde môžeme vidieť miestny kostol a budovu školy.

Chodník nás po lúke dovedie k plotu, popri ktorom prídeme na cestu popod Vlkolínec. Na ceste sa vydáme doprava k miestnej súkromnej Galérii ľudového umenia, zriadenej v budove bývalej školy.

Na križovatke vedľa galérie odbočíme doľava a po pár desiatkach metrov prichádzame do centra Vlkolínca k turistickému rázcestníku.

V centrálnej časti sa nachádza dominantná drevená zvonica, studňa či klientske centrum Dom UNESCO Vlkolínec.

Vstup do vlkolínskych expozícií je možné zakúpiť v pokladni pod Vlkolíncom alebo v expozícii Liptovského múzea v Roľníckom dome a dvore, ktoré sa nachádzajú v spodnej časti Vlkolínca.