O Vlkolínci

Je postavený tradičnou technikou z opracovanej guľatiny pospájanej zapílením na koncoch. V konštrukcii štálu sa nachádzajú aj opílené či otesané trámy s rôznymi zárezmi, ktoré pravdepodobne pochádzajú z inej drevenej stavby. Konštrukcia štálu je postavená na kameňoch, ktoré ho majú oddeľovať od podložia. Dno štálu je vyložené guľatinou. Severozápadná stena je celá obložená dvoma radmi šindľov kvôli izolácii stien od zrážok. Spodná časť juhozápadnej steny je taktiež obložená šindľom. Sedlová strecha je pokrytá jednou vrstvou dreveného šindľa. Strešné štíty sú prekryté latovaním. V juhovýchodnom štíte sa nachádzajú zaklápacie dvierka. Štál stále slúži na uskladňovanie sena. Štál je orientovaný juhovýchodným smerom.

Miestopis:
– Lokalita, kde sa štál nachádza, patrí do pohoria Veľká Fatra a je súčasťou ochranného pásma Národného parku Veľká Fatra.
– Od centra Vlkolínca je vzdušnou čiarou vzdialený 580 metrov.
– Od centra Vlkolínca sa nachádza južným smerom.
– Nachádza sa pod vrcholom vrchu Diel.
– Je postavený na lúke na miernom severovýchodnom svahu.
– Prechádza popri ňom poľná cesta z Vlkolínca na vrchol Horného dielu.
– Od štálu sú panoramatické výhľady na Vlkolínec, Sidorovo, Pulčíkovo, Borovník, Haliny, Šiprúň, Borovinsko, Ostrô, Brankov a Salatín. Tiež je možné vidieť vrcholky Chočských vrchov. Azda najkrajší výhľad tvorí hrebeň Západných Tatier s vrcholmi ako Sivý vrch, Salatín, Pachoľa, Baníkov, Príslop, Smrek a Baranec.
– Štál je viditeľný zo širokého okolia Vlkolínca a svojim umiestnením tvorí výraznú dominantu dotvárajúcu kolorit okolitej krajiny.

Aktuálny stav:
– Prístup k štálu nie je zabezpečený značeným chodníkom, dá sa k nemu však poľahky dostať po lúkach priamo od okraja Vlkolínca. Vedie popri ňom poľná cesta na vrchol Horného dielu.
– Štál je svojim umiestnením vystavený priamym poveternostným vplyvom, čo je viditeľné na jeho povrchu, drevá sú rozsušené od slnka a vetra, najmä z juhovýchodnej a juhozápadnej strany.
– Zaklápacie dvierka sú uzatvorené.
– Jedna doska na štíte pri dvierkach je odlomená.
– Podkladové kamene su miestami povypadávané.
– Štál je aktuálne plný sena.

Nákres a fotografie štálu z roku 2010 nájdete tu: Štál Diel

Monitorované: November 2021