Tlačová správa: Remeslo má zlaté dno vo Vlkolínci

Prvým prázdninovým víkendom začína vo Vlkolínci séria víkendových prezentácií tradičných ľudových remesiel. Počas deviatich víkendov v mesiacoch júl a august sa predstavia remeselníci, ktorí návštevníkom Vlkolínca predvedú rôzne tradičné slovenské remeslá, s ktorými sme sa v minulosti v lokalite Dolného Liptova často stretávali.

„Vlkolínske prostredie sa priam pýta, aby v ňom ožívali tradície. Jednoduchý podhorský život vo Vlkolínci prinášal zvuky spevu pracujúcich obyvateľov. Z okolia sa ozýval cengot spiežovcov, bečanie oviec a mučanie kráv. Z lesa sa ozýval praskot a rúbanie dreva. Na políčkach sa obrábala pôda a pestovali plodiny, ktorým sa v tunajších podmienkach darilo. Dnes je Vlkolínec prevažne pokojnou ružomberskou osadou, v ktorej tradičné formy obživy a života pomaly upadajú. Prezentácie remesiel, ktoré sú pripravené počas leta, majú návštevníkom pripomenúť atmosféru čias minulých“, uvádza Gabriela Demčáková, vedúca oddelenia regionálnej politiky Mestského úradu v Ružomberku.

„Zážitok z návštevy Vlkolínca nemá byť len estetický, z pekných upravených domčekov natretých výraznými farbami. Z Vlkolínca si návštevník odnáša aj pochopenie, aký bol v horách ťažký život. Z toho vyplýva úcta k našim predkom, ktorí museli byť pracovití, trpezliví a hlavne všestranne zruční, pretože to, čo si nevedeli vyrobiť sami, jednoducho nemali,“ informuje Milan Kolčák, vedúci Informačného centra Ružomberok. „Sledovať remeselníka pri práci, ako pod jeho rukami vznikne niečo pekné z obyčajnej bežnej suroviny, akou sú hlina, kus dreva, drôt alebo niť, je zaujímavé pre každú vekovú kategóriu návštevníkov, bez ohľadu na to, z ktorej krajiny pochádzajú. Na pochopenie jeho práce častokrát netreba ani slová, stačí pozorne sledovať,“ dopĺňa Kolčák.

Remeselníci, ktorí odprezentujú svoje umenie, sú zväčša miestni z Liptova a blízkej Oravy. „Snažili sme sa, tak ako minulé roky, oslovovať remeselníkov, ktorí žijú a pracujú v regióne Dolného Liptova. Často sa nám stávalo, že v lete sú ich kalendáre zaplnené prezentáciami po celom Slovensku a nemôžu prísť. Našli sme však dostatok takých, ktorí si urobili čas a svoje remeslo predvedú aj návštevníkom Vlkolínca,“ informuje Barbora Kupčová z Domu UNESCO Vlkolínec.

Vo Vlkolínci sa počas leta vystriedajú tkáčka, paličkárka, rezbár, hrnčiar, drotárka a ďalší. Návštevníkom predvedú techniky, ktoré sú tradičné pre Liptov a Vlkolínec. Častokrát však budú vyrábať skôr novodobejšie okrasné predmety, než tie bežné úžitkové, ktoré sa vytvárali v minulosti. Návštevníci si budú môcť s remeselníkmi podiskutovať o ich práci a možno si so sebou aj niečo z ich práce odnesú domov.

Veríme, že ukážky tradičných remesiel spríjemnia návštevníkom Vlkolínca ich pobyt vo Vlkolínci a odnesú si so sebou dobrý pocit z návštevy pôvodnej podhorskej osady, ktorá sa zachovala do dnešných čias a urobia si obraz o ťažkom živote v horských oblastiach severného Slovenska, pretože „Remeslo má zlaté dno“.

Ukážky práce remeselníkov pre návštevníkov pripravila Oblastná organizácia cestovného ruchu región Liptov, Mesto Ružomberok, Informačné centrum Ružomberok a Dom UNESCO Vlkolínec, ktorých zriaďovateľom je Kultúrny dom Andreja Hlinku a.s.

Prezentácia remesiel prebieha s myšlienkou #ObjavUdržateľnéSlovensko, pri ktorej je jedným z hlavných cieľov využitie toho, čo je miestne a tradičné v konkrétnom území. Preto sa vo Vlkolínci prezentujú miestni remeselníci s remeslami, ktoré majú v území dolného Liptova dlhoročnú históriu.

Podujatie je súčasťou podujatia Leto u Hýroša 2022.
Podujatie je podporené z dotácie Ministerstva dopravy a výstavby SR vo výške 2500€.

Predbežný harmonogram prezentácie remeselníkov na leto 2022:
2. a 3. júla 2022: Tkáčka a Paličkárka
9. a 10. júla 2022: Rezbár
16. a 17. júla 2022: Tkáč
23. júla 2022: Hrnčiar
24. júla 2022: Drotárka
30. a 31. júla 2022: Rezbár
6. a 7. augusta 2022: Hrnčiar
13. a 14. augusta 2022: Krojárka
20. a 21. augusta 2022: Drotárka
27. a 28. augusta 2022: Krojárka