REMESLO MÁ ZLATÉ DNO: TKÁČSTVO

Mesto Ružomberok, Kultúrny dom A. Hlinku a.s., Oblastná organizácia cestovného ruchu Region Liptov a Dom UNESCO Vlkolínec vás pozývajú v sobotu 15. a nedeľu 16. júla 2023 do Vlkolínca na ukážky tradičných slovenských ľudových remesiel.

Tento víkend vám pani Jana Javorková predstaví umenie tkáčstva.

Počas práce remeselníčky sa môžete pristaviť a pohovoriť si o technikách, ktorými tvorí, prípadne o výrobkoch, ktoré z jej rúk už vzišli. Veríme, že umenie tohto tradičného remesla vás zaujme a odnesiete si z Vlkolínca množstvo zážitkov a dojmov.

Pani Javorkovú už od malička fascinovala práca na krosnách. Tkať sa naučila od svojej starej mamy a mamy. Tkaniu sa venuje vo voľnom čase, má to ako svoje hobby. Tká koberce, prestierania, kabelky, vankúše, sedáky na stoličky / lavice.

Stručne o tkáčstve:
Tkáčstvo je domácka a remeselná výroba tkanín, najmä plátna.
Tkanie je najstarší spôsob zhotovovania kobercov a plátna. Tkáčske stavy boli dôležitou súčasťou takmer každej domácnosti, najmä na dedinách. Tkalo sa prevažne v zime, keď nebola práca na poli. Na výrobu sa  predovšetkým využívali suroviny ako sú ľan, bavlna či konope. Plátno slúžilo ako materiál na zhotovovanie odevov, obrusov, uterákov, obliečok na periny, vriec, ale i ďalších výrobkov dennej potreby. Zvyšky odevov a látok sa zase po nastrihaní na tenké pásiky stali materiálom na zhotovovanie kobercov. Z nástupom priemyselnej výroby sa u nás postupne upúšťalo od domáceho tkania, ale našťastie aj v dnešnej dobe je stále ešte dosť nadšencov, ktorí sa vracajú k tomuto pôvodnému spôsobu tkania, takže techniky a zručnosti našich predkov neupadnú do zabudnutia. Každý región na Slovensku má svoje techniky, vzory a motívy, ktorými sa prezentuje. Na farbenie tkanín boli používané najmä prírodné prísady, ktoré sa získavali zo zdrojov, ako je napríklad červená repa. Pri výrobe textilu však rozhodne nesmieme zabudnúť ani na výrobu kobercov, ktorá má rovnako dlhú tradíciu.

Prezentácia remesiel prebieha s myšlienkou #ObjavUdržateľnéSlovensko, pri ktorej je jedným z hlavných cieľov využitie toho, čo je miestne a tradičné v konkrétnom území. Preto sa vo Vlkolínci prezentujú miestni remeselníci s remeslami, ktoré majú v území dolného Liptova dlhoročnú históriu.

Podujatie je realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy Slovenskej republiky.

Upozornenie: Na podujatí „Remeslo má zlaté dno“ budú vyhotovované fotografie a videozáznamy prevádzkovateľom „Mesto Ružomberok, Nám. A. Hlinku 1098/1, 034 01 Ružomberok, IČO 00315737“ za účelom propagácie na webovom sídle prevádzkovateľa, facebookovej stránke, youtube kanáli, v periodických a neperiodických materiáloch prevádzkovateľa, prípadne v ďalších médiách.

Harmonogram prezentácie remesiel počas leta 2023:
1. a 2. júla 2023: Korálkovanie
8. a 9. júla 2023: Krojárstvo
15. a 16. júla 2023: Tkáčstvo
22. a 23. júla 2023: Rezbárstvo
29. a 30. júla 2023: Drotárstvo
5. a 6. augusta 2023: Hrnčiarstvo
12. a 13. augusta 2023: Drotárstvo
19. a 20. augusta 2023: Krojárstvo
26. a 27. augusta 2023: Plstenie