Mesto Ružomberok, Kultúrny dom A. Hlinku a.s., Oblastná organizácia cestovného ruchu Region Liptov a Dom UNESCO Vlkolínec vás pozývajú v sobotu 1. a nedeľu 2. júla 2023 do Vlkolínca na ukážky tradičných slovenských ľudových remesiel.

Tento víkend vám pani Daniela Šunderlíková predstaví umenie práce s korálkami.

Čas prezentácie: 10:00 – 17:00 hod.

Počas práce remeselníčky sa môžete pristaviť a pohovoriť si o technikách, ktorými tvorí, prípadne o výrobkoch, ktoré z jej rúk už vzišli. Veríme, že umenie tohto tradičného remesla vás zaujme a odnesiete si z Vlkolínca množstvo zážitkov a dojmov.

Bc. Daniela Šunderlíková pri svojej práci používa drevené korálky a tiež ozdoby z dreva na výrobu náramkov z drevených korálok a príveskov z drevených komponentov – kvety, srdiečka, mačky, zajačiky… Vo Vlkolínci bude predvádzať spôsob ich nenáročnej výroby, návštevníci si budú môcť urobiť svoj originálny šperk – úžitkový predmet na každodenné použitie, alebo ako darček pre rôzne príležitosti, v závislosti od počasia v Dome UNESCO alebo pred ním. Vyrába to s deťmi, mamičkami, oteckami, starými rodičmi. Bonusom je radosť z výsledku svojej práce.

Pani Daniela si ešte ako dieťa v materskej škole najradšej navliekala korálky, následne ich navliekala po maturite na Strednej pedagogickej škole s deťmi pri práci s nimi v materskej škole, od závŕšenia veku dospelosti až do dnešnej doby vyrába svoju originálnu bižutériu z dreva pre vlastnú potrebu. Drevené korálky využíva aj pri výrobe bábik z vlny a bavlny, tak ako to robili naši predkovia tradičnou tvorivosťou a domácou výrobou.

Práve vo Vlkolínci môžete vidieť výrobu šperkov. Príďte si k nám oddýchnuť a inšpirovať sa.

História: Drevo sprevádzalo človeka po celé roky. Má svoje čaro. Výrobky z dreva vznikali z praktických dôvodov, časom dostali dekoratívnu a umeleckú hodnotu, aj v Starovekomm Ríme a Grécku boli najstaršie sochy vyrobené z dreva.

Prezentácia remesiel prebieha s myšlienkou #ObjavUdržateľnéSlovensko, pri ktorej je jedným z hlavných cieľov využitie toho, čo je miestne a tradičné v konkrétnom území. Preto sa vo Vlkolínci prezentujú miestni remeselníci s remeslami, ktoré majú v území dolného Liptova dlhoročnú históriu.

Podujatie je realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy Slovenskej republiky.

Upozornenie: Na podujatí „Remeslo má zlaté dno“ budú vyhotovované fotografie a videozáznamy prevádzkovateľom „Mesto Ružomberok, Nám. A. Hlinku 1098/1, 034 01 Ružomberok, IČO 00315737“ za účelom propagácie na webovom sídle prevádzkovateľa, facebookovej stránke, youtube kanáli, v periodických a neperiodických materiáloch prevádzkovateľa, prípadne v ďalších médiách.

Harmonogram prezentácie remesiel počas leta 2023:
1. a 2. júla 2023: Korálkovanie
8. a 9. júla 2023: Krojárstvo
15. a 16. júla 2023: Tkáčstvo
22. a 23. júla 2023: Rezbárstvo
29. a 30. júla 2023: Drotárstvo
5. a 6. augusta 2023: Hrnčiarstvo
12. a 13. augusta 2023: Drotárstvo
19. a 20. augusta 2023: Krojárstvo
26. a 27. augusta 2023: Plstenie