Mesto Ružomberok, Oblastná organizácia cestovného ruchu Region Liptov a Dom UNESCO Vlkolínec vás pozývajú v sobotu 28. a nedeľu 29. augusta 2021 od 10:00 do 17:00 do Domu UNESCO Vlkolínec na ukážky tradičných slovenských ľudových remesiel.

Tento víkend vám pani Zuzana Beňadíková predstaví, ako sa vyrábali party.

Pani Beňadíková vyrába party a rôzne ozdoby a doplnky. Vo Vlkolínci bude vyrábať bohato zdobené čelenky – party, ktoré boli súčasťou slávnostného a svadobného kroja. Návštevníci sa môžu naučiť pracovný postup výroby party.

V závislosti od počasia bude tvoriť, buď pri Dome UNESCO, alebo v priestoroch Domu UNESCO. Príďte sa pozrieť, ako vyzerá výroba party, ktorá bola súčasťou ľudových krojov a porozprávať sa s remeselníčkou, ktorá sa výrobe venuje.

Pani Beňadíková už od malička mala blízko k ľudovým tradíciám a remeslám. Vyrastala v malej dedinke Valaská Dubová a ľudové zábavy, burzy, kroje – ich výzdoba, časti a doplnky, ovplyvnili jej detstvo, aj mladosť. Výrobou part (čeleniek) sa začala zaoberať pred pár rokmi. Jej prvé výtvory boli hlavne pre deti – jednoduchšie jemne zdobené čelenky, na rôzne príležitosti a akcie. K výrobe svadobných a slávnostných part ju inšpirovala dcéra, keď sa vydávala. Vtedy pre ňu vyrobila prvú svadobnú a následne aj ďalšie pre známych a okolie. Absolvovala aj kurz aranžovania, ktorí ju k tomuto remeslu ešte viac priblížil. K tomuto remeslu má blízky vzťah a je zároveň jej prácou, aj koníčkom.

Niečo stručné o parte:
Parta je tradičná časť ľudového slávnostného alebo svadobného krojového odevu. Označuje bohato ozdobenú, prevažne kvetovú čelenku, niekedy sa podobali až korunám. V 19. storočí bola parta súčasťou sviatočnej alebo obradovej úpravy hlavy dospelých slobodných dievčat. Nosila sa do kostola, na veľké cirkevné sviatky, aj pri niektorých tradičných obradoch jarného cyklu. Party vyrábali zručné ženy na dedinách alebo sa predávali na jarmokoch. Parta doplnená venčekom z rozmarínu, myrty alebo zimozelene bola hlavným znakom odevu mladuchy. Obdobnú partu ako mladucha, ale bez zeleného venčeka, mali aj svadobné družice. Mladuchy používali partu počas sobáša a následnej veselice, od začepčenia ju už vydaté ženy nemohli nosiť, ich každodennou pokrývkou hlavy sa až do konca života stal čepiec. Koncom 19. storočia svadobnú partu postupne nahradil veniec mladuchy z umelých kvetov a so závojom. Základ party tvoril pás lepenky stočený do kruhu, ktorý bol obšitý textilom, najčastejšie zamatom. Doplnený bol našitými korálikmi, bortňami či kovovými čipkami. V niektorých regiónoch boli súčasťou party aj viaceré stuhy rôznych dĺžok, ktoré viseli okolo tváre alebo dolu chrbtom.

Dnes sa party znovu používajú na svadbách, avšak stále častejšie sa v jednoduchších variantoch využívajú aj pri bežných aktivitách ako farebná ozdoba hlavy.

Prezentácia remesiel prebieha s myšlienkou #ObjavUdržateľnéSlovensko, pri ktorej je jedným z hlavných cieľov využitie toho, čo je miestne a tradičné v konkrétnom území. Preto sa vo Vlkolínci prezentujú miestni remeselníci s remeslami, ktoré majú v území dolného Liptova dlhoročnú históriu.

Upozornenie: Na podujatí „Remeslo má zlaté dno“ budú vyhotovované fotografie a videozáznamy prevádzkovateľom „Mesto Ružomberok, Nám. A. Hlinku 1098/1, 034 01 Ružomberok, IČO 00315737“ za účelom propagácie na webovom sídle prevádzkovateľa, facebookovej stránke, youtube kanáli, v periodických a neperiodických materiáloch prevádzkovateľa, prípadne v ďalších médiách.

Predbežný harmonogram prezentácie remeselníkov na leto 2021:
3. a 4. júla 2021: Krojárka a Drotárka
10. a 11. júla 2021: Drotárka a Krojárka
17. a 18. júla 2021: výroba Party (ozdoby hlavy)
24. a 25. júla 2021: Rezbár
31. júla 2021: Rezbár
1. augusta 2021: Krojárka a Drotárka
7. a 8. augusta 2021: Drotárka a Krojárka
14. augusta 2021: Drotárka
15. augusta 2021: Rezbár
21. a 22. augusta 2021: Hrnčiar
28. a 29. augusta 2021: výroba Party (ozdoby hlavy)