Mesto Ružomberok, Oblastná organizácia cestovného ruchu Region Liptov a Dom UNESCO Vlkolínec vás pozývajú v sobotu 2. a nedeľu 3. júla od 10:00 do 17:00 do Domu UNESCO Vlkolínec na ukážky tradičných slovenských ľudových remesiel.

V sobotu 2. júla 2022 vám pani Jana Javorková predstaví tkáčske umenie.

Pani Javorkovú už od malička fascinovala práca na krosnách. Tkať sa naučila od svojej starej mamy a mamy. Tkaniu sa venuje vo voľnom čase, má to ako svoje hobby. Tká koberce, prestierania, kabelky, vankúše, sedáky na stoličky / lavice.

Niečo stručne o tkáčstve:
Tkáčstvo je domácka a remeselná výroba tkanín, najmä plátna. Tkanie je najstarší spôsob zhotovovania kobercov a plátna. Tkáčske stavy boli dôležitou súčasťou takmer každej domácnosti, najmä na dedinách. Tkalo sa prevažne v zime, keď nebola práca na poli. Na výrobu sa predovšetkým využívali suroviny ako sú ľan, bavlna či konope. Plátno slúžilo ako materiál na zhotovovanie odevov, obrusov, uterákov, obliečok na periny, vriec, ale i ďalších výrobkov dennej potreby. Zvyšky odevov a látok sa zase po nastrihaní na tenké pásiky stali materiálom na zhotovovanie kobercov.
S nástupom priemyselnej výroby sa u nás postupne upúšťalo od domáceho tkania, ale našťastie aj v dnešnej dobe je stále ešte dosť nadšencov, ktorí sa vracajú k tomuto pôvodnému spôsobu tkania, takže techniky a zručnosti našich predkov neupadnú do zabudnutia.
Každý región na Slovensku má svoje techniky, vzory a motívy, ktorými sa prezentuje.
Na farbenie tkanín boli používané najmä prírodné prísady, ktoré sa získavali zo zdrojov, ako je napríklad červená repa. Pri výrobe textilu však rozhodne nesmieme zabudnúť ani na výrobu kobercov, ktorá má rovnako dlhú tradíciu.

V nedeľu 3. júla 2022 vám pani Sýkorová predstaví umenie paličkovania.

Pani Sýkorová sa venuje paličkovaniu niekoľko rokov. Paličkuje vo voľnom čase rôzne čipky.

Niečo stručne o paličkovaní:
Paličkovanie je jedna z najstarších techník ručných prác. Patrí ku klasickému ľudovému umeniu, pričom šikovná paličkárka vykúzli nejednu krásnu a modernú čipku alebo ozdobu. Čipka sa používala väčšinou na spoje látok, napr. poľné obrusy, polky, rukávy košieľ, ako ukončenie napr. na zásterách, konce rukávov košieľ a golierov, šatiek. Roľnícka čipka bola ozdobou vo väčšine čepcov na dedinách, aj v tých, v ktorých ženy nevedeli paličkovať. Ženy sa predbiehali, ktorá bude mať v kostole najkrajší čipkový čepiec.

Paličkovaná čipka:
Paličkovaná čipka je ručná práca, ktorá sa tvorí na textilnom valci. Na zhotovenie paličkovanej čipky sa používajú drevené paličky, na ktorých je navinutá priadza, nožničky, háčkovka a špendlíky. Valec je plnený pilinami alebo pieskom. Valce na paličkovanie rozdeľujeme podľa krajín, regiónov Slovenska. Paličky sú špeciálne z dreva vystrúhané paličky. Paličkovaná čipka patrí do nášho národného dedičstva tak, ako bryndza a oštiepok. Je to ručná práca, ktorú sa nikto nenaučí za dva večery. Pravdepodobným rodiskom klasickej paličkovanej čipky bolo Taliansko, odkiaľ sa táto náročná technika rozšírila do celej Európy. K nám sa paličkovaná čipka dostala pravdepodobne z oblastí bývalej Juhoslávie. V roku 1761 založila na našom území Mária Terézia prvú školu paličkovanej čipky. Aj keď bola čipka luxusným tovarom, jej výrobe sa venovali takmer výlučne chudobné banícke a roľnícke ženy a dievčatá. Tak ozdobný prvok, pôvodne určený na šľachtické a meštianske odevy, ovplyvnil i kroje a postupom času sa stal ich neoddeliteľnou súčasťou.

Prezentácia remesiel prebieha s myšlienkou #ObjavUdržateľnéSlovensko, pri ktorej je jedným z hlavných cieľov využitie toho, čo je miestne a tradičné v konkrétnom území. Preto sa vo Vlkolínci prezentujú miestni remeselníci s remeslami, ktoré majú v území dolného Liptova dlhoročnú históriu.

Podujatie je súčasťou podujatia Leto u Hýroša 2022.
Podujatie je podporené z dotácie Ministerstva doprava a výstavby SR vo výške 2500€.

Upozornenie: Na podujatí „Remeslo má zlaté dno“ budú vyhotovované fotografie a videozáznamy prevádzkovateľom „Mesto Ružomberok, Nám. A. Hlinku 1098/1, 034 01 Ružomberok, IČO 00315737“ za účelom propagácie na webovom sídle prevádzkovateľa, facebookovej stránke, youtube kanáli, v periodických a neperiodických materiáloch prevádzkovateľa, prípadne v ďalších médiách.

Predbežný harmonogram prezentácie remeselníkov na leto 2022:
2. a 3. júla 2022: Tkáčka a Paličkárka
9. a 10. júla 2022: Rezbár
16. a 17. júla 2022: Tkáč
23. júla 2022: Hrnčiar
24. júla 2022: Drotárka
30. a 31. júla 2022: Rezbár
6. a 7. augusta 2022: Hrnčiar
13. a 14. augusta 2022: Krojárka
20. a 21. augusta 2022: Drotárka
27. a 28. augusta 2022: Krojárka