Posledný augustový víkend vo Vlkolínci patril remeselníčke, ktorá prezentáciou tvorby ozdôb hlavy ukončila letné víkendové prezentácie remeselníkov vo Vlkolínci.

Počas deviatich víkendov mohli návštevníci Vlkolínca obdivovať prácu piatich rôznych remeselníkov z blízkeho okolia, ktorí návštevníkom predviedli, ako sa vytvára kroj, vyšívajú ozdoby, drôtujú ozdoby, vyrábajú svadobné ozdoby hlavy, vyrezávajú výrobky z dreva či vytáčajú nádoby z hliny. Prácu krojárky, drotárky, rezbára, hrnčiara a výrobu party počas osemnástich dní videlo viac než 8000 návštevníkov Vlkolínca. Z toho bolo viac než 1500 cudzincov, ktorí boli pre letné obmedzenia s cestovaním poväčšine zo susedných Čiech a Poľska.

Návštevníci počas prezentácií často diskutovali s remeselníkmi o ich remesle a tiež ich zaujalo to, ze Vlkolínčania v minulosti museli ovládať viacero remesiel, aby mohli plnohodnotne žiť v osade, ktorá je od okolitého sveta izolovaná. Dozvedeli sa, akou formou si obyvatelia tejto podhorskej osady museli vyrobiť veci pre bežnú potrebu a tiež mohli vidieť na vlastné oči, že nie všetko je jednoduché a vyžaduje si to čas a sústredenie. Malí návštevníci si uvedomili, že bežné veci, ktoré berieme ako samozrejmosť, napríklad tanier či lyžicu, si v časoch minulých ľudia museli vyrobiť sami a nebolo to vždy jednoduché. Tvrdá práca a hodiny sústredenia pri práci so základnými surovinami ako je drevo, hlina, drôt a textílie, bola v minulosti bežnou súčasťou života obyvateľov Vlkolínca či severného Slovenska.

Nejeden návštevník od remeselníka odchádzal nielen s novými vedomosťami, ale aj s nápadmi, čo a ako by ozdobilo jeho príbytok, prípadne už s hotovým výrobkom, ktorý bude pripomínať jeho návštevu Vlkolínca. Poniektorým sa pošťastilo si aj niečo vyrobiť a svoje dielo si odniesli domov. Asi najviac sa tešili deti z práce s hlinou, pri ktorej prišli na to, že vytočiť niečo z hliny nie je vôbec jednoduché a je potrebných veľa pokusov, kým prídu na to, ako to robiť správne. Starších návštevníkov zaujala najmä práca s drôtom, ktorá je veľmi precízna a presná. Pri sledovaní práce drotárky a z jej rozprávania si pozorovatelia a načúvajúci uvedomili, že ohyb drôtu o jeden či dva milimetre vedľa dokáže pokaziť celé dielo.

„Sme radi, že aktuálna situácia nám umožnila namiesto veľkých podujatí návštevníkom spestriť pobyt vo Vlkolínci takouto formou,“ informuje o prezentáciách remesiel Milan Kolčák, vedúci Informačného centra Ružomberok. Prezentácie remesiel vo Vlkolínci organizujeme už viac rokov a veríme, že v nich budeme môcť pokračovať aj naďalej, a hlavne aj mimo letnej sezóny, dopĺňa Kolčák.

Návštevníci veľmi uvítali možnosť zoznámiť sa s pracovnými postupmi remeselníkov a dozvedeli sa také pikošky, ako napríklad že svadobná ozdoba hlavy „parta“ niekedy vážila aj 12 kilogramov, či príhody z kopania hliny, hľadania vhodného dreva na vyrezávanie či úprav krojov. „Jediné, čo nám návštevníci vytýkali bolo to, že prečo prezentácie remesiel nerobíme ešte častejšie a tiež mimo víkendov, na čo sme im prisľúbili, že sa určite polepšíme a remeselníkov, ktorí zväčša majú voľný čas len počas víkendov, presvedčíme o tom, aby prišli aj cez týždeň,“ dopĺňa Barbora Kupčová z Domu UNESCO Vlkolínec, kde ukážky remesiel prebiehali.

„Vydarené ukážky prác remeselníkov počas tohto leta ešte nekončia, pretože v sobotu 11. septembra 2021 sme pre návštevníkov Vlkolínca pripravili podujatie plné remesiel a remeselníkov s trochou hudby, pod názvom Remeslobranie vo Vlkolínci, na ktorom ste všetci srdečne vítaní,“ dodáva Gabriela Demčáková, vedúca oddelenia regionálnej politiky Mestského úradu v Ružomberku.

Ukážky práce remeselníkov pre návštevníkov pripravila Oblastná organizácia cestovného ruchu región Liptov, Mesto Ružomberok, Informačné centrum Ružomberok a Dom UNESCO Vlkolínec, ktorých zriaďovateľom je Kultúrny dom Andreja Hlinku a.s.

Prezentácia remesiel prebiehala s myšlienkou #ObjavUdržateľnéSlovensko, pri ktorej je jedným z hlavných cieľov využitie toho, čo je miestne a tradičné v konkrétnom území. Preto sa vo Vlkolínci prezentovali miestni remeselníci s remeslami, ktoré majú na území dolného Liptova dlhoročnú históriu.

Podujatie bolo súčasťou Kultúrneho leta 2021.