Pozývame vás v sobotu 22. a nedeľu 23. februára 2020 v čase od 12:00 do 15:00 hod. do Vlkolínca, kde si môžete oddýchnuť a posedieť pri tónoch heligónky, na ktorej bude hrať pán Pribilovič. Popri hraní vám odprezentuje svoj koníček, ktorým je práca s drevom.

Nájdete ho v Dome UNESCO, v izbe pri krbe. Príďte sa pozrieť ako vyzerá jeho koníček a započúvať sa do sladkých melódií našich ľudových piesní. Rád sa s vami pozhovára o svojom koníčku a môžete si s ním aj niečo zaspievať na ľudovú nôtu.

Pán Pribilovič: Hudbe sa venuje od 15 rokov. Hrá na rôznych hudobných nástrojoch ako napríklad: gitara, mandolína, píšťalka a samozrejme heligónka. Rovnako dlhú dobu sa venuje aj práci s drevom, čo považuje za svoj veľký koníček, ktorému sa rád vo voľnom čase venuje. Pri tvorbe často využíva výtvory prírody – samorasty, najmä na svietniky. Používa aj rôzne druhy dreva – červený smrek, agát, smrek, jaseň a za pomoci ručných nástrojov alebo sústruhu vytvára nádoby a misky rôznych tvarov a veľkostí. Svoje výrobky po dokončení opaľuje ohňom a natiera jedlým olejom, ktoré tým pripravuje na bežné použitie.

Niečo stručné o heligónke: Heligónka je jedným z najobľúbenejších ľudových nástrojov. O jej pôvode kolujú všelijaké historky. V niektorých historických prameňoch sa našli zmienky o výskyte niečoho ako jednoradová harmonika na Hornom Uhorsku už z obdobia Jánošíka. Prvé náznaky o výrobe „heligónky“ sa vyskytujú od roku 1829. Na vtedajší accordion sa síce hralo pomocou niekoľkých gombíkov, ale pod každým z nich bol celý durový akord. Avšak heligónka má heligónové basy a tie sa do harmoník začali montovať až niekedy v rokoch 1910 – 1920 v Čechách, teda o takmer 100 rokov neskôr. Dovtedy sa pojem „heligónka“ v súvislosti s harmonikou nepoužíval. Dopyt po harmonikách sa rapídne zvýšil v polovici 19. storočia a to až tak, že sa začalo s továrenskou výrobou. Tá sa rozšírila aj do Nemecka a ešte v 2. polovici 19. storočia i do Čiech. Na prelome 19. a 20. storočia harmoniku už poznáme zhruba v dnešnej podobe.

Upozornenie: Na podujatí budú vyhotovované fotografie a videozáznamy prevádzkovateľom „Mesto Ružomberok, Nám. A. Hlinku 1098/1,034 01 Ružomberok, IČO 00315737“ za účelom propagácie na webovom sídle prevádzkovateľa, facebookovej stránke, youtube kanáli, v periodických a neperiodických materiáloch prevádzkovateľa, prípadne v ďalších médiách.