Klaster Liptov
Ružomberok.sk / Návštevník mesta    
Vlkolínec

Mapy - doprava

Ako do Vlkolínca z Ružomberka

Autobusom City Bus:
Premáva len v pracovné dni počas mesiacov Júl a August na trase Ružomberok (železničná stanica) - Vlkolínec (parkovisko pri vstupe do Vlkolínca). Autobus vychádza zo zastávky MAD (MHD) pred železničnou stanicou a stojí na zastávkach MAD po trase. Cena za odvoz je podľa platného cenníka MAD.
Cestovný poriadok na rok 2019 nájdete TU.

Autom:
Automobilom sa môžete dostať až na parkovisko pri vstupe do Vlkolínca. Z Ružomberka sa vydáte po ceste 59 (E77) na juh (smer Banská Bystrica). Zhruba 6 km od Ružomberka sa ocitnete v mestskej časti Biely Potok a na pravej strane budete míňať Reštauráciu Vlčí Dvor. Hneď za ňou odbočíte vpravo, prejdete cez most ponad rieku Revúca a opäť odbočíte vpravo. Po 300 metroch odbočíte pri replike vlkolínskej zvonice doľava a cesta Trlenskou dolinou vás dovedie do cieľa. Po celej trase sú umiestnené dopravné značky, ktoré vám orientáciu uľahčia.
Na trase Trlenskou dolinou až do Vlkolínca je obmedzená rýchlosť, nakoľko je cesta úzka a pohybujú sa tu peší turisti a cykloturisti, berte preto na nich ohľad.
Návštevníkom Vlkolínca nie je povolený vjazd motorovými vozidlami priamo do obce!

Vlastným autobusom (organizované skupiny):
Vlastným autobusom je možné sa dostať najďalej na parkovisko v Trlenskej doline, odkiaľ nemôžu autobusy pokračovať ďalej.
Návštevníci musia zvyšok trasy prejsť pešo alebo môžu využiť prepravu deväťmiestnymi autami, ktoré si treba vopred objednať.
1. Pešo po prístupovej ceste: Z parkoviska sa po prístupovej ceste do Vlkolínca dostanete za nejakých 15 minút. Trasa meria zhruba 1,1 km a nachádza sa na nej jedno zastrešené odpočívadlo. Po trase môžte vidieť dve studničky a v poslednej zákrute sa vám naskytne výhľad na Veľkú Fatru.
2. Pešo chodníkom Hôrka: Z parkoviska pokračujete cestou do Vlkolínca, míňate studničku a v mieste, kde cesta prechádza ponad potôčik schádzate z cesty (doprava) do dolinky Hôrka. Chodníček nás vedie dolinkou popri potôčiku až do Vlkolínca. Na trase sa nachádzajú náučné tabule a zrekonštruovaný senník. Taktiež sa tu nachádzajú lavičky pre tých, ktorí si potrebujú oddýchnuť. Tento variant nám zaberie taktiež asi 15 minút plus niečo navyše, ak budete študovať náučné tabule a meria 0,8 km.
3. S využitím prepravy: Pozri "Dopravou z parkoviska v Trlenskej doline pod Vlkolíncom".

Dopravou z parkoviska v Trlenskej doline pod Vlkolíncom:
Na základe toho, že autobusy nemôžu návštevníkov doviesť až na vstup do Vlkolínca, kvôli vymedzeniu autobusovej dopravy v úseku s náročným stúpaním a nevhodnými parametrami pre autobusy, je pre návštevníkov, ktorí majú záujem dopraviť sa priamo do Vlkolínca možnosť využiť prepravu deväťmiestnymi automobilmi.
V prípade záujmu je potrebné vopred kontaktovať pána Bradiaka na telefónnom čísle + 421 915 161 799. Odvoz je pre záujemcov spoplatnený.

Taxíkom:
Z centra Ružomberka sa do Vlkolínca môžete dostať aj s využitím taxislužby. Vlkolínec je od centra vzdialený 11 km a cena za odvoz (jedna cesta) sa pohybuje v rozmedzí 10-12€ v závislosti od využitej taxislužby.

Bicyklom:
Priamo Vlkolíncom prechádzajú tri značené cyklotrasy, ktorými sa dá do neho dostať z troch smerov.
1. Trlenskou dolinou: Zo železničnej (autobusovej) stanice sa vydáme po červeno značenej cyklotrase číslo 006 cez rieku Váh. Po chvíli prechádzame ďalším mostom ponad rieku Revúca, za ktorou pokračujeme červenou cyklotrasou číslo 033. Po opätovnom prejdení mosta cez rieku Revúca súbežne s našou trasou vedie náučná cyklotrasa "Cyklokorytnička", ktorú opustíme pri makete vlkolínskej zvoničky pred Trlenskou Dolinou. Odtiaľto pokračujeme po žlto značenej cyklotrase číslo 8419, ktorá nás dovedie do Vlkolínca. Celý povrch trasy je po asfaltovej ceste a asfaltových chodníkoch a meria 10,4 km.
Tento variant je najjednoduchší s najmenším prevýšením, vhodný aj pre cestné bicykle. Prechádza však po miestnych komunikáciách s bežnou premávkou.
2. Popod Krkavú skalu: Zo železničnej (autobusovej) stanice sa vydáme po červeno značenej cyklotrase číslo 006 cez rieku Váh. Po chvíli prechádzame ďalším mostom ponad rieku Revúca, za ktorou pokračujeme červenou cyklotrasou číslo 033. Pred mostom, kde červená cyklotrasa vedie cez most, odbočíme vpravo na zelenú trasu číslo 5422. Tá nás vedie popod Penzión Gejdák, kde končí asfaltová cesta a začína sa spevnená štrková cesta vedúca lúkami popri Krkavej skale do Vlkolínca. Povrch trasy merajúcej 7,2 km je asfaltová cesta v úseku 4 km a spevnená cesta v úseku 3,2 km.
Tento variant je náročnejší s väčším prevýšením, nie je vhodný pre cestné bicykle. Od Penziónu Gejdák vedie po ceste bez automobilovej premávky.
3. Cez Vlkolínske lúky: Zo železničnej (autobusovej) stanice sa vydáme po červeno značenej cyklotrase číslo 006 cez rieku Váh. Po chvíli prechádzame ďalším mostom ponad rieku Revúca, za ktorou pokračujeme vpravo modrou cyklotrasou číslo 2418. Trasa nás vedie ružomberskou Kalváriou do lesa. V mieste, kde vyjdeme z lesa, schádzame z asfaltovej cesty na poľnú spevnenú cestu. Po chvíli sa dostávame k farme pod Sidorovom, pri ktorej opúšťame modrú trasu a pokračujeme nespevnenou poľnou cestou / chodníkom na vrchol Vlkolínskych lúk po žlto značenej cyklotrase číslo 8419. Zostup do Vlkolínca vedie spevnenou cestou / chodníkom. V tomto úseku je potrebné zosadnúť z bicykla a najstrmší záverečný úsek do Vlkolínca kvôli bezpečnosti tlačiť. Povrch trasy merajúcej 7,2 km je asfaltová cesta v úseku 5,5 km a spevnená a nespevnená poľná cesta v úseku 1,7 km.
Tento variant je náročnejší s najväčším prevýšením, nie je vhodný pre cestné bicykle. Od Kalvárie po Vlkolínske lúky vedie po ceste s automobilovou dopravou len na povolenie (cesta vedie do strediska Malinô Brdo) a od Vlkolínskych lúk vedie po poľnej ceste / chodníku bez automobilovej premávky.
Priamo vo Vlkolínci je prejazd bicyklov zakázaný a v obci je potrebné bicykel tlačiť! Upozorňujeme, že na všetkých trasách sa treba riadiť pravidlami cestnej premávky a tým, že peší turista má prednosť pred cyklistom.

Pešo: (TEXT sa aktualizuje)
Do Vlkolínca sa dá dostať viacerými turistickými, náučnými či aj neznačenými cestami a chodníčkami s rôznymi dĺžkami a obtiažnosťami.
1. Trlenskou dolinou z Bieleho Potoka

2. Žltou značkou z Bieleho Potoka

3. Zelenou značkou z centra Ružomberka

4. Modrou značkou z centra Ružomberka

5. Žltou značkou z Hrabova

6. Od hornej stanice kabínkovej lanovky na Maline Brde

7. Červenou značkou cez Sidorovo z centra Ružomberka

8. Medveďou cestou z Hrabova

9. Vtáčou cestou (Uhliskom) z Bieleho Potoka

Mapa  Vlkolinec - RužomberokVlkolinec - SR
Za sekciu zodpovedá: Dom unesco (+421 918 596 432)