Klaster Liptov
Ružomberok.sk / Návštevník mesta    
Vlkolínec

Galéria ľudového umeniaOd roku 2010 JE v galérii prístupná stála výstava výtvarných prác umelcov amatérov, drevorezieb, hudobných nástrojov, náradia ľudového loveckých trofejí z okolia Vlkolínci.


Sezóna 2009 

Občianske združenie Vlkolínec v spolupráci s mestom Ružomberok usporiadalo počas letnej sezóny 2009 vo Vlkolínci dvadsaťjeden kultúrnych, spoločenských na turistických akcií. V Priebeh SIESTA mesiacov sa uskutočnilo sedemnásť predvádzacích akcií, na ktorych predviedli Ľudové umelci rôzne tradičné remeslá. Potešiteľné je, že mnoho ludi prišlo vyslovene kvoli predvádzacie akciám. Zvedavci, pamätníkoch s vnúčatami aj začínajúce žurnalisti využili možnosť vyspovedať ludovych umelcov dozvedieť sa viac o tradičných slovenských remeslách.

V galérii ľudového umením fotografie vo Vlkolínci bolí vystavenej diela 31 ludovych umelcov. V Porovnanie s predchádzajúcim Roko ich Počet Síce klesol, Úroveň vystavených diel Však určite každým ROKO Stúpa. Opát dostali priestorov: Študenti Školy úžitkového výtvarníctva, Ktory sa tento rok prezentovali prúteným ketliarskymi výrobkami. V Mesiaci júl bolí vystavenej taktiez maľby kresby konaj z ružomberských ŽS, ktore postúpili v sutaz "Vlkolínec štetcom deti". V auguste dominovala v priestoroch Galérie výstava "Vlkolínec očami svetových fotografov", ktora dokumentovala minuloročnú akcii zábery, ktore počas naj vznikli. V septembri oktobra bola nainštalovaná výstava "Vlkolínec v Slovenskom národnom povstaní".

V tomto roku rapídne ubudlo poľských návštevníkove, Opat si Však plnospektrálními cestu robiť Vlkolínci zástupcovia českých aj zahraničných medii. Ich reportáže určite prispeli k šírením Dobrého mena Vlkolínci vo svete.

marcel Koleštík
Kulturny referent OZ Vlkolínec


Sezóna 2008

Galéria ľudového umením fotografie vo Vlkolínci poskytla počas Piatich mesiacov tohto roka priestory 30 umelcom, Vrátane študentovu Školy úžitkového výtvarníctva v Ružomberku. Vystavených bolo 213 obrazov, 35 drevorezieb, drevené hračky, Drotárske Výrobky ai Ručné vyrábané šperky. V priestoroch Galérie sa tiez uskutočnili 4 fotovýstavy, jedna Z NICH bola súúčasťou 29. Svetového kongresu FIAP. Počas leta bolo zorganizovaných 15 Kultúrno-predvádzacích akcií, na ktorych predviedli Ľudové umelci 12 tradičných ludovych remesiel.

GALÉRIA navštívil Poslanec NR SR Gyula Bárdos, europoslanec Ján Figeľ aj Predseda svetovej organizáciám FIAP. Svoje nadšením z Návštevy Vlkolínci, spokojnosť s expozíciám Galéria však vyjadrili ai stovky inych turistov. V kroniku # Galéria ľudového umením fotografie JE o tom množstvo zapisovať. Na nedeľnej predvádzacie akcie už stihli Pozitívne zareagovať hľa cestovná kancelária, pre ktore sa Vďaka takémuto oživením stal Vlkolínec este zaujímavejšou destináciám. Tohto roka Nás Potešil ai zvýšený Záujem medii, ked sa o predvádzacie akcie v galérii zastávali Nielen tvorcovia regionálnej tlačiac, pivo hľa STV, MTR, TV Patriot, Izraelská televízia.

Dovoľujem si zo svojho pohladí označiť sezónu Galéria ľudového umenia fotografie Ako úspešne verím, že minimálne rovnaká zaujímavý Program sa mi podarí s pomocou Občianskeho združenie Vlkolínec Mesta Ružomberok uskutočniť ai v roku 2009.

marcel Koleštík
Riaditeľ GĽUaF
Člen OZ Vlkolínec


Sezóna 2007

Galéria poskytuje bezplatne priestory ľudovým umelcom aj študentom zaoberajúcim sa ľudovými remeslom. V letnej sezone 2007 bolo v galérii vystavených 165 obrazov (olej, akryl, akvarel, akvarel, tempera, gvaše, Uhlík, pastel, viacfarebná grafika), 40 drevorezieb, 3 drôtené plastiky, 4 Výrobky umeleckého kováčstvo, 25 napaľovaných obrazov, 48 umeleckých 26 Fotografia historických Vlkolínci. Okrem toho prebehol v auguste výstava ročníkových prác študentovu Školy úžitkového výtvarníctva V Ružomberku zameraná na výrobu drevených stoličiek - hračiek.

Sezónu 2007 uzatvorila Galéria umenia ľudového vo Vlkolínci 30.9.2007. Počas tajte turistickej sezóny navštívilo galérií asi 15 000 turistov. Galéria poskytla priestory skúseným ai začínajúcim umelcom (31 autorov), Čím obohatila umelecký zazitok turistov pri návšteve Vlkolínci, prezentovala ai jeho histórie. V priestoroch Galérie sa turisti v slovenčine, angličtine, nemčine Francúzština dozvedeli o histórii i súčasnom živote Vlkolínčanov. Všetko bolo Doplnená historickými fotografiami z rodinných albumovej.


Slávnostné Otvorenie galérie ľudového umenia

Dňa 10. júna 2007 bola Napriek nepriazni pocasia slávnostne otvorená Galéria umenia ľudového vo Vlkolínci. Akciu oživil hudbou tancom folklórny Súbor Liptov, stuhu na galériu slávnostne prestrihol prednosta Mestského úradu v Ružomberku Vladimír Trnovský Predseda Občianskeho združenie Vlkolínec Gustáv Kapina. Počas akcie pokrstil svo kalendár na rok 2008 dazdova Vodou Peter Berčík.

Za sekciu zodpovedá: Bradiaková Erika, Jaňák Pavol