Klaster Liptov
Ružomberok.sk / Návštevník mesta    
Vlkolínec

Galéria ľudového umenia

GALÉRIA JE V SÚČASNOSTI Z TECHNICKÝCH PRÍČIN AŽ DO ODVOLANIA ZATVORENÁ!

Od roku 2010 je v Galérii prístupná stála výstava výtvarných prác umelcov amatérov, drevorezieb, hudobných nástrojov, ľudového náradia a loveckých trofejí z okolia Vlkolínca.


Sezóna 2009 

Občianske združenie Vlkolínec v spolupráci s mestom Ružomberok usporiadalo počas letnej sezóny 2009 vo Vlkolínci dvadsaťjeden kultúrnych, spoločenských a turistických akcií. V priebehu šiestich mesiacov sa uskutočnilo sedemnásť predvádzacích akcií, na ktorých predviedli ľudoví umelci rôzne tradičné remeslá. Potešiteľné je, že mnoho ľudi prišlo vyslovene kvôli predvádzacím akciám. Zvedavci, pamätníci s vnúčatami i začínajúci žurnalisti využili možnosť vyspovedať ľudových umelcov a dozvedieť sa viac o tradičných slovenských remeslách.

V Galérii ľudového umenía a fotografie vo Vlkolínci bolí vystavené diela 31 ľudových umelcov. V porovnaní s predchádzajúcim rokom ich počet síce klesol, úroveň vystavených diel však určite každým rokom stúpa. Opäť dostali priestor študenti Školy úžitkového výtvarníctva, ktorí sa tento rok prezentovali prúteným ketliarskymi výrobkami. V mesiaci júl bolí vystavené taktiež maľby a kresby jednej z ružomberských ZŠ, ktoré postúpili v súťaži "Vlkolínec štetcom deti". V auguste dominovala v priestoroch galérie výstava "Vlkolínec očami svetových fotografov", ktorá dokumentovala minuloročnú akciu a zábery, ktoré počas nej vznikli. V septembri a oktobri bola nainštalovaná výstava "Vlkolínec v Slovenskom národnom povstaní".

V tomto roku rapídne ubudlo poľských návštevníkov, Opäť si však našli cestu do Vlkolínca zástupcovia slovenských i zahraničných médií. Ich reportáže určite prispeli k šíreniu dobrého mena Vlkolínca vo svete.

Marcel Koleštík
kultúrny referent OZ Vlkolínec


Sezóna 2008

Galéria ľudového umenía a fotografie vo Vlkolínci poskytla počas piatich mesiacov tohto roku priestory 30 umelcom, vrátane študentov Školy úžitkového výtvarníctva v Ružomberku . Vystavených bolo 213 obrazov, 35 drevorezieb, drevené hračky, drotárske výrobky aj ručne vyrábané šperky. V priestoroch Galérie sa uskutočnili tiež 4 fotovýstavy, jedna z nich bola súúčasťou 29. Svetového kongresu FIAP. Počas leta bolo zorganizovaných 15 kultúrno-predvádzacích akcií, na ktorých predviedli ľudoví umelci 12 tradičných ľudových remesiel.

Galeriu navštívil poslanec NR SR Gyula Bardos, europoslanec Ján Figeľ i predseda svetovej organizáciám FIAP. Svoje nadšenie z návštevy Vlkolínca, spokojnosť s expozíciami Galérie však vyjadrili aj stovky iných turistov. V kronike Galérie ľudového umenía a fotografie je o tom množstvo zápisov. Na nedeľné predvádzacie akcie už stihli pozitívne zareagovať aj cestovné kancelárie, pre ktoré sa vďaka takémuto oživeniu stal Vlkolínec ešte zaujímavejšou destináciou. Tohto roku nás potešil aj zvýšený záujem médii, keď sa o predvádzacie akcie v Galérii zaujímali nielen tvorcovia regionálnej tlače, ale aj STV, MTR, TV Patriot, Izraelská televízia.

Dovoľujem si zo svojho pohľadu označiť sezónu Galérie ľudového umenia a fotografie ako úspešnú a verím, že minimálne rovnako zaujímavý program sa mi podarí s pomocou Občianskeho Združenia Vlkolínec a Mesta Ružomberok uskutočniť aj v roku 2009.

Marcel Koleštík
Riaditeľ GĽUaF
Člen OZ Vlkolínec


Sezóna 2007

Galéria poskytuje bezplatne priestory ľudovým umelcom i študentom zaoberajúcim sa ľudovými remeslom. V letnej sezóne 2007 bolo v Galérii vystavených 165 obrazov (olej, akryl, akvarel, akvarel, tempera, gvaše, uhlík, pastel, viacfarebná grafika), 40 drevorezieb, 3 drôtené plastiky,  4 výrobky umeleckého kováčstva, 25 napaľovaných obrazov, 48 umeleckých 26 historických fotografií Vlkolínca. Okrem toho prebehla v auguste výstava ročníkových prác študentov Školy úžitkového výtvarníctva v Ružomberku zameraná na výrobu drevených stoličiek - hračiek.

Sezónu 2007 uzatvorila Galéria ľudového umenia vo Vlkolínci 30.9.2007. Počas tejto turistickej sezóny navštívilo Galériu asi 15 000 turistov. Galéria poskytla priestory skúseným aj začínajúcim umelcom (31 autorov), čím obohatila umelecký zážitok turistov pri návšteve Vlkolínca, prezentovala aj jeho históriu. V priestoroch galérie sa turisti v slovenčine, angličtine, nemčine a francúzštine dozvedeli o histórii i súčasnom živote Vlkolínčanov. Všetko bolo doplnené historickými fotografiami z rodinných albumov.


Slávnostné Otvorenie Galérie ľudového umenia

Dňa 10. júna 2007 bola napriek nepriazni počasia slávnostne otvorená Galéria ľudového umenia vo Vlkolínci. Akciu oživil hudbou a tancom folklórny súbor Liptov, stuhu na galérii slávnostne prestrihol prednosta Mestského úradu v Ružomberku Vladimír Trnovský a predseda Občianskeho združenia Vlkolínec Gustáv Kapina. Počas akcie pokrstil svoj kalendár na rok 2008 dažďovou vodou Peter Berčík.

Za sekciu zodpovedá: Bradiaková Erika, Jaňák Pavol