Klaster Liptov
Ružomberok.sk / Návštevník mesta    
Vlkolínec

ZDOBENIE VEĽKONOČNÝCH VAJÍČOK V DOME UNESCO VLKOLÍNEC

23. 04. 2019
V sobotu a nedeľu 20.- 21. apríla 2019 sa vo Vlkolínci konalo druhé podujatie v Dome UNESCO. Išlo o Zdobenie veľkonočných vajíčok rôznymi technikami.

Vajíčko k Veľkej noci neodmysliteľne patrí a je jedným z jej najdôležitejších symbolov.
Vajíčko, ako zárodok nového života, bolo v mnohých kultúrach odpradávna aj symbolom plodnosti, zdravia a lásky. V tej našej, slovanskej, je najstarším a najpôsobivejším umeleckým prejavom, pričom spôsob výzdoby odrážal aj spôsob života ľudí a prezentoval spätosť človeka s prírodou.

V súvislosti s ľudovou tradíciou vznikol zvyk maľovať tieto vajíčka. Ručne maľované vajíčko sa na Veľkonočný pondelok stalo nielen odmenou za šibanie a oblievanie dievčat, ale predstavovalo aj symbol lásky. Každé dievča si zdobilo vajíčka pre svojho mládenca a podľa spôsobu výzdoby sa mohol mládenec presvedčiť o citoch svojej milej. Do vajíčok bolo veľmi často vložené nežné vyznanie lásky.
Na zdobenie sa používali predovšetkým slepačie vajíčka, v niektorých prípadoch aj kačacie, husacie, zriedkavo pštrosie. Zbierali sa už v zime či v pôstnom období, ale farbili sa až v týždni pred Veľkou nocou.
Na farbenie používa odvary zo šupiek cibule, cvikle i kôry stromov.

My sme si vybrali zdobenie nitkou.
Potrebovali sme na to vyfúknuté vajíčko, bavlnky, lepidlo, štetec.
Vajíčko si deti trošku potreli dookola lepom a z maličkou pomocou rodičov postupne obtáčali bavlnky. Bavlnky sme mali rôznych farieb, deti mohli striedať farby podľa vlastnej fantázie.

Ďalšiu techniku sme si vybrali lepenie:
Potrebovali sme na to vyfúkané vajíčko, farebné papiere, lepidlo, nádobku.
Toto je veľmi jednoduchá metóda, ktorá je navyše v súčasnosti veľmi populárna.
Do nádobky sme si nastrihali malé kúsočky farebného papiera. Vajíčko sme si celé potreli lepidlo a vyváľali v nádobke v ktorej sme mali kúsočky papiera. Môžete použiť aj rôzne trblietky, nálepky podľa vlastnej fantázie.

Pre menšie deti boli k dispozícii vodové farby, ktorými si veľmi jednoducho vymaľovali vajíčko.

Do zdobenia sa v sobotu zapojilo 35 návštevníkov, v nedeľu 30 návštevníkov. Zapojili sa rôzne vekové kategórie, rôzne národnosti.

Malé zaujímavosti na koniec:
- V minulosti sa ozdobovali najmä uvarené vajíčka, pretože mládenci by sa veľmi urazili, ak by im dievčence podarovali len prázdne škrupiny.
- V minulosti sa vajíčka nikdy nemaľovali na modro. Kraslica tejto farby totiž prinášala smútok, nešťastie a smrť.


Zverejnil Dom UNESCO Vlkolínec

07.jpg 05.jpg 03.jpg 02.jpg 08.jpg 01.jpg 04.jpg


Za sekciu zodpovedá: Dom unesco (+421 918 596 432)