Klaster Liptov
Ružomberok.sk / Návštevník mesta    
Vlkolínec

VÝSTAVA VLKOLÍNEC VČERA A DNES V LIPTOVSKOM MIKULÁŠI

31. 10. 2018
Mesto Ružomberok a partneri vás pozývajú do Stop Shopu v Liptovskom Mikuláši na putovnú výstavu Vlkolínec včera a dnes.

Výstava je súčasťou osláv 25. výročia zápisu Vlkolínca do Zoznamu UNESCO.

Výstava je sprístupnená do 29. novembra 2018.

Vlkolínec: Štvrstoročie na mape Unesco si pripomenieme putovnou výstavou

Vedeli ste, že obyvatelia Vlkolínca mali byť v 50. rokoch minulého storočia presťahovaní na okraj Ružomberka? Tým by zanikol ráz živej osady, ktorý dáva Vlkolíncu punc jedinečnosti. Našťastie sa to nestalo a možno aj vďaka tomu dnes Vlkolínec oslavuje štvrťstoročie zápisu do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva Unesco.

„Významné výročie je dôvodom na poohliadnutie sa za minulosťou, ale aj pripomenutie si míľnikov a udalostí, ktoré živý organizmus formovali. Práve tieto dôvody nás viedli k príprave výstavy, ktorá zohľadní mnohé aspekty života a diania v krásnom a jedinečnom Vlkolínci," uviedla Gabriela Demčáková z ružomberskej radnice.

Základnou myšlienkou organizátorov výstavy bolo, aby ju videlo čo najviac ľudí. „Preto ide o putovnú výstavu. Informačné panely o osade sme umiestnili v marci na kolonáde Bardejovských kúpeľov, v apríli v Levoči, v máji v Banskej Štiavnici, v júni v Žiline, v júli v Ružomberku, august- september v Poprade. Zvyšnú časť roka si ju môžu záujemcovia pozrieť v Liptovskom Mikuláši a v Bratislave," spomenula G. Demčáková.

Na dvanástich mobilných paneloch sa dozviete o histórii, súčasnosti Vlkolínca, o jeho architektúre a o obnove objektov. Nebudú chýbať panely na tému príroda, škola, kostol, ovčiarstvo, poľnohospodárstvo či Slovenské národné povstanie. Vlkolínec bol do Zoznamu Unesco zapísaný v kolumbijskej Cartagene medzi prvými lokalitami zo Slovenska. Vlkolínec je mestskou časťou Ružomberka a leží v prírodnom amfiteátri na južnom úpätí veľkofatranského vrchu Sidorovo. Najstaršia správa o Vlkolínci pochádza z roku 1461. Pôvodný názov odvodzujeme od častého výskytu vlkov v zalesnenom horskom priestore, kde neskôr vznikla osada. V osade sa vďaka jej odľahlosti uchoval vzácny urbanistický komplex budov, ktorý každoročne obdivujú desiatky tisíc návštevníkov. V súčasnosti žije v osade do 20 stálych obyvateľov.

Za sekciu zodpovedá: Bradiaková Erika, Jaňák Pavol