Klaster Liptov
Ružomberok.sk / Návštevník mesta    
Vlkolínec

VIANOČNÝ STROMČEK V DOME UNESCO ZAUJAL AJ KANAĎANOV

27. 12. 2018
V sobotu 22. decembra 2018 sa vo Vlkolínci konalo prvé podujatie v Dome UNESCO. Išlo o zdobenie stromčeka tradičným spôsobom, tak ako sa stromčeky na Liptove zdobili v minulosti.

Prvé, čím sa tradičné stavanie stromčeka líši od toho dnešného je to, že stromčeky sa vešali na strop a nestavali sa na stojan na zem ako dnešné stromčeky. Išlo najmä o to, že domčeky boli v minulosti malé, obývali ich viaceré generácie a zavesením na strop sa šetrilo miesto. Taktiež rozmery stromčekov sa výrazne zmenili, keď v minulosti to boli najmä malé jedličky, v súčasností sú to stromčeky oveľa väčšie, zväčša od zeme takmer po strop.

Borovicu na stromček sme si vybrali pár dní pred podujatím a skladovali sme ju v chlade, aby po vyzdobení vydržala čo najdlhšie. Upravili a umiestnili sme ju na svoje reprezentatívne miesto deň pred zdobením.

V samotný deň zdobenia si návštevníci Vlkolínca mohli prísť vyskúšať vyrobiť tradičnú ozdôbku, ktorou sa stromček neskôr vyzdobil. Návštevnosť podujatia do značnej mieri poznačilo zlé počasie, ktoré mnohých odradilo. Našli sa však návštevníci, ktorí sa prišli na zdobenie pozrieť a zapojiť sa do zdobenia.

Na výzvu priniesť niečo ručne vyrobené zareagoval tento rok len jeden účastník podujatia, priniesol však nádherné slamené ozdôbky a háčkovaných anjelikov.

Samotný stromček sme vyzdobili borovicovými šuškami, orechmi, vlnenými ozdôbkami a už uvedenými slamenými ozdôbkami a anjelikmi. Ako zdobenie prebiehalo a ako to dopadlo sa môžete presvedčiť na priložených fotografiách, prípadne sa môžete v Dome UNESCO zastaviť a pozrieť sa sami. Stromček bude postavený minimálne do Troch kráľov, čo je 6. januára 2019, prípadne ak nebude opadávať ihličie, tak aj dlhšie.

Ako pikošku môžeme uviesť návštevníkov z Kanady, ktorých najviac zaujalo to, že stromček bol zavesený na strope.

Na záver sa patrí poďakovať Mestským lesom Ružomberok, ktoré nám uvedený stromček darovali a taktiež samotným účastníkom, ktorí sa do zdobenia zapojili.IMG_1460.JPG IMG_1461.JPG IMG_1464.JPG IMG_1465.JPG IMG_1463.JPG IMG_1466.JPG small.jpg IMG_1471.JPG IMG_1474.JPG


Za sekciu zodpovedá: Bradiaková Erika, Jaňák Pavol