Klaster Liptov
Ružomberok.sk / Návštevník mesta    
Vlkolínec

VEĽKÁ NOC VO VLKOLÍNCI KEDYSI

17. 04. 2019
    Sviatky Veľkej noci boli v jednotlivých rokoch pohyblivé. Len málokedy pripadli na koniec marca. Častejšie v prvom týždni, ale najčastejšie v druhom týždni apríla.
Deti aj dospelí boli viackrát upozorňovaní, že sa blíži Veľká noc. Prvé upozornenie bolo Smrtná nedeľa (piata pôstna nedeľa). Vtedy v kostole pozakrývali všetky kríže fialovým plátnom. Ženy začali nosiť čierne šatky na hlavách, aj blúzky, kabáty, sukne a zástery.
Na pobožnosti v pôste častejšie začali chodiť i chlapi, a to v stredu, piatok a v sobotu. Okolo šiestej sa už stmievalo, vtedy sa zišli v kostole. Zaspievali si pôstnú pesničku, zatým v marci nasledovali litánie ku sv. Jozefovi.
V piatok bola krížová cesta.
V sobotu sa spievali mizerére - Zmiluj sa!

    Na kvetnú nedeľu niesla každá žena maňušky, bahniatka, rozkvitnuté prúty vŕby do kostola v Ružomberku. Vo veľkom týždni sa napätie vystupňovalo na Zelený štvrtok. Zvonárka odzvonila poslednýkrát na Anjel Pána. O 12 hodine vytiahli chlapci starý rapkáč a klopáče. Rapkaním a klepaním upozorňovali ľudí, aby sa modlili. To opakovali na piatich miestach dediny aj večer, na Veľký piatok ráno, na obed, večer a na Bielu sobotu ráno.

    Na Veľký piatok všetci chodili do kostola v Ružomberku. Ženy kúpili živé kvety na vyzdobenie Božieho hrobu vo Vlkolínskom kostolíku.

    Koláče piekli matky a dcéry na bielu sobotu. Gazda pripravil malého barančeka 3-4 týždňového na pečenie a ženy pripravili plnku z chleba, vajíčok a údenou domácou klobásou. Deti pomáhali upratať dvory , ulice, pred kostolom a aj okolo školy. Bola to tradícia, že na Bielu sobotu musí byť všetko čisté.

    Najkrajšie šaty sa obliekali na Veľkonočnú nedeľu do kostola v Ružomberku. Túto nedeľu nechodili nakupovať, ale ponáhľali sa domov.
Po obede sa zišli 2-3 kamarátky a poschovávali sa u starej mami, tety, krstnej mami. Týmto sa začala vlastná veľkonočná oblievačka. Mládenci striehli po dievčatách, keď zistili, do ktorého domu sa schovali, tak zaklopali, ale dnu sa nikto neozýval. Akonáhle sa dostali dovnútra, do pitvora a izby hľadali skryté dievčatá.
Ak mal mládenec už istejšiu frajerku, nechodil polievať s ostatnými chlapcami.

    Veľkonočný pondelok bol významný mládencom a ešte viac chlapcom. Mládenci sa pozbierali štyria, piati a šli vodou oblievať dievčatá pod štrnásť rokov. Dievčatá boli už doma, aj dievky a sem tam sa ušlo trochu a niekedy aj viac vody aj im. Po oblievaní domáci zavolali mládencov do izby, kde im naliali hriatej. To sa opakovalo po všetkých domoch.
Malí chlapci chodili kúpať s voňavkou, ktorú si kúpili v Ružomberku na Kvetnú nedeľu.

    Veľká noc bola pre deti a mladých veľkým zážitkom. Toto obdobie prežívali všetci v radosti, či mladí, či starí.

Zverejnil Dom UNESCO Vlkolínec

Za sekciu zodpovedá: Dom unesco (+421 918 596 432)