Klaster Liptov
Ružomberok.sk / Návštevník mesta    
Vlkolínec

SVIATOK VŠETKÝCH SVÄTÝCH VO VLKOLÍNCI

02. 11. 2018
Práve na sviatok všetkých svätých sme vo Vlkolínci pre verejnosť sprístupnili novovytvorené expozičné priestory Domu UNESCO.

Tento sviatočný deň bolo už od rána ukážkové počasie, ktoré by sme mohli spokojne nazvať jedným z nádherných jesenných dní babieho leta. Obloha bola celý deň jasná s trochou vysokej oblačnosti, cez ktorú presvitali teplé slnečné lúče.

Od rána sa vo Vlkolínci pohybovali návštevníci, ktorých sem prilákalo najmä nádherné počasie.

Počas dňa asi najviac návštevníkov tvorili rodiny s malými deťmi a s kočíkmi.

Trochu sme sa poinformovali u miestnych, ako to na Vlkolínci počas tohto obdobia tradične prebiehalo.

Dušičky na Vlkolínci:

Na Vlkolínci sa na tento sviatok tradične, ako všade inde, chodilo na cintorín. Pálili sa sviečky pri hroboch rodiny, deti sa pýtali rodičov alebo starých rodičov, kto je na tomto mieste pochovaný. Nezbedné deti si namáčali prsty do vosku.

Asi dva týždne pred dušičkami chodili Vlkolínčania cez Dierovú na Grúň po vetvičky z jedličky, ktoré sa používali na výzdobu hrobov tak, že sa poukladali po obvode hrobu. Ženy po večeroch vyrábali ruže z papiera. Aby ruže dlhšie vydržali, namáčali ich do rozpusteného vosku. Pre deti sa vyrábali menšie ruže, pre dospelých väčšie ruže, ktoré potom vkladali do vencov, ktoré sa taktiež vyrábali z vetvičiek jedličky. Vence sa ešte zvykli ozdobovať šiškami z borovice, ktoré sa nazbierali pár dní predtým, aby sa v teple rozvili.

Deň pred sviatkom sa vence zavesili na kríže, na ktorých ostávali až do Vianoc a ak boli ešte zachovalé (neopadalo z nich ihličie a ruže nestratili farbu a tvar), tak ich nechali visieť až do jari.

„Ako deti sme chodili zbierať na cintorín vosk zo sviečok a dávali sme si ho do plechovej krabice z uhoriek. Večer sme sa stretli celá partia a zakúrili sme pod krabicou, aby sa nám roztopil vosk a robili sme si odliatky pästí. " spomína na detstvo Pavel Kupčo.

Týždeň po sviatkoch chodili zbierať vosk aj starí Vlkolínčania, ktorí z nazbieraného vosku doma po večeroch vyrábali nové sviečky. Týmto sa na sviečkach dalo čo to ušetriť a nevznikal žiadny odpad.

Keďže voľakedy sa používali najmä prírodné zdroje a to, čo si ľudia vedeli sami dopestovať a vyrobiť, dalo by sa povedať, že naši predkovia žili ekologicky a recyklovali omnoho viac ako my v dnešnej dobe, z čoho by sme si mohli vziať príklad.


03.jpg 02.jpg 12.jpg 04.jpg 01.jpg 06.jpg 08.jpg 05.jpg 07.jpg 09.jpg 11.jpg 10.jpg 13.jpg 16.jpg 14.jpg 15.jpg 17.jpg


Za sekciu zodpovedá: Bradiaková Erika, Jaňák Pavol